طراحی داخلی و دکوراسیون

سبک مدرن در طراحی داخلی چیست

سبک مدرن چیست ؟

سبک مدرن چیست ، واژه Modern Style of Décor مدرن در بیان سبک های طراحی داخلی به معنا پیشرفته نیست ، شاید معادل سازی مدرن با کلمه پیشرفته حداقل در مبحث طراحی داخلی از ابتدا به دلیل نداشتن واژه ای برای بیان معنا واقعی آن بوده است ، پیشرفت همراه با پیچیدگی است ، در حالیکه مبنا سبک مدرن در طراحی داخلی بر سه اصل سادگی ، کارایی و هارمونی استوار است . در این سبک بر استفاده بهینه از همه فضا ها ، اشیا تاکید میگردد و اصولا استفاده پر حجم از تجهیزات ، مبلمان ها ، کمد ها و اشیا تزینی یا زیاده روی در نور پردازی معمول نیست .

طراحی داخلی به سبک مدرن با پردال

معرفی سبک مدرن

در این سبک همه اجزا ، یک فضا شامل کف ، دیوار ، سقف ، اشیا ،کمد ها ، کابینت ، مبلمان و دیگر وسایل بسیار ساده اما هدفمند طراحی شده اند و چیدمان ساده با هدف استفاده حداکثری از ابزار ها و فضا صورت میپذیرد . تمام اجزا در این سبک کارا و به طور مهندسی شده ای هدفمند هستند . هر وسیله ای یا مبلمانی که در این چیدمان قرار گیرد و بخشی از این فضا طراحی شده در این سبک را که اشغال کرده باشد ، ساده اما هدفمند است . این هدف گذاری حتی در نقاشی های روی دیوار هم قابل تشخیص خواهد بود .

مختصری درباره سبک مدرن

این سبک بر خلاف اسمش که در کشور ما تداعی کننده پیشرفت است ، سبکی اصیل است ، که در دهه ۲۰ و ۳۰ میلادی بر اساس تفکرات معماران آلمانی و اسکاندیناوی و گرفتن برخی از خواص خود از سبک Minimalist شکل گرفته است . این سبک همچنان محبوب است و بسیاری از هنرمندان با تغییراتی این سبک را برای دوستداران آن پیاده سازی میکنند.

چند مشخصه مهم این سبک عبارتند از :

  • خطوط تیز با کمترین انحنا با زوایای ترجیحا قائمه
  • پالت رنگی معمولا خنثی و متمایل به خاکستری
  • استفاده از متریال فلز ، استیل و شیشه ، چرم طبیعی ، چوب
  • مبلمان کم و چیدمان ساده
  • استفاده حداکثری از پنجره ها و نور طبیعی در عین حال ، نور پردازی مصنوعی عمومی ملایم و متمرکز در نقاط مورد نیاز
  • سادگی ، کارایی و هدف مندی با نظم و هارمونی بین اجزا و متعهد بودن به خطوط درکنار نور عمومی ملایم و نوپردازی خصوصی با نور متمرکز تر با استفاده از لامپ های آویزن در میز های کار مانند آشپزخانه یا میز مطالعه اجزا اصلی سبک مدرن است .تفاوت سبک مدرن و معاصر

این سبک با سبک معاصر بعضا اشتباه گرفته میشود ، این سبک همانطور که گفتیم تاریخچه طولانی به مدت بیش از نیم قرن دارد ولی سبک معاصر در حاضر در حال ایجاد است ، از دیگر اختلاف های این سبک و سبک معاصر تعهد سبک مدرن به اصولی است که گفته شده بخصوص در خطوط و رنگ و پرهیز از بی نظمی و چیدمان نا همگون در صورتیکه سبک معاصر بسیار رها تر عمل میکند . اما تفاوت مهم بین دو سبک در نگاه به چیدمان است ، در سبک مدرن اجسام و اجزا ساده و عملکردی هستند و در سبک معاصر اجسام میتوانند پیچیده و تزیینی باشند .

مدرن سبکی است اصیل در طراحی داخلی

نظر نویسنده درباره این سبک :

این سبک بسیار قدرتمند است هرچند وام دار سبک طراحی مینیمال است ، اما در عین حال ساده است که مخاطبان خاص خود را در نقاط مختلف جهان دارد . این سبک عام پسند نیست . معمولا فشر خاصی که با هنر ارتباط برقرار کرده اند این سبک را میپسندند . با برای بازسازی آپارتمان های کوچک بسیار مناسب است .

در کشورمان این سبک از طراحی داخلی به صورت عام مورد پسند نیست ، سادگی و چیدمان کم و خلوت و خطوط تیز و مشخص با زوایه های قائمه نمیتواند تصور بسیاری را از یک طراحی داخلی برآورده سازد .

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا