طراحی داخلی و دکوراسیون

مینیمال در طراحی داخلی

سبک مینیمال یکی از معرف ترین سبک های طراحی داخلی است . این سبک ، اصیل ، پر طرفدار بخصوص در اروپا و آمریکای شمالی ، پرکاربرد و ریشه دار در طراحی داخلی دارای یک فلسفه عمیق و تفکر محور است . پایه و اساس این سبک را در شعار کم زیاد است ،که توسط طرفداران این سبک داده میشود میتوان شناخت ، این سبک ترکیبی از برهنگی ، سادگی و کاربردی بودن فضا ها ، اجزا ، تجهیزات ، مبلمان ، طراحی ، رنگ ها ، نورپردازی ، تابلو ها است .

مینیمال از اجرای جزئیات پر زرق و برق روی مبلمان ، سرویس خواب و کمد و بوفه فاصله دارد ، سادگی و تعهد به خطوط به هر شکل آن از ویژگی های این سبک از طراحی داخلی است . در این سبک حداقل ضروریات چیدمان میگردد و از برهنگی و عریانی حمایت میشود .

مینیمال فقط یک سبک در طراحی داخلی نیست ، یک سبک زندگی است . مینیمالیست در یک سبک لباس محدود نمیشود یک طرز فکر است که از درون آن طراحی داخلی مینیمال ظهور کرده است . این سبک در هنر ، طراحی ، مد ، تائتر به معنی استفاده حداقل از رنگ و اجزا است.

عناصر اصلی در طراحی مینیمالیستی

  • برهنگی و عریانی در مینیمالیست

منظور اهتراز از قراردادن اجزا یا المان های بدون کارکرد در فضا است ، اجزایی که بیش از حد تزیین شده و در ظاهر آنها برای متمایز شدن خارج از چهار چوب کارکردشان اقراق شده باشد در سبک جای ندارند . یک چهار پایه برای نشستن در این سبک ، یک چهار پایه چوبی یا فلزی ، بدون هیج تزیینی است . رها بودن از ظواهر معنی اصلی عریانی در مینیمالیست است . دیوار های برهنه با حضور کمترین آثار هنری ، گلدان های تزینی در این سبک معمول است .

  • خطوط تمیز و واضح

در این سبک خطوط واضح و مشخص هستند و بر تفکیک و کارکرد تاکید داشته و سادگی در شکل و فرم بدون افراط در ایجاد تزئینات مهم است . اصالات همراه کارکردگرای با استفاده از ظرفیت حداقل ها در این سبک مهم است . در این سبک ، فضا با انبوهی از نیمکت ها ، مبلمان ، تجهیزات و تابلو ها شلوغ نشده است . در دیوار ها و سقف خطوط مشخص ، تمیز است و سقف های چندین طبقه با شکستگی ها ، انحنا و نورهای مخفی در این طراحی جای ندارد .

مینیمال در طراحی داخلی

  • پالت رنگی

سبک مینیمال در طراحی داخلی ، یک صفحه سفید است که شلوغی در آن جایی ندارد و طراح کم کم آن را با سلیقه و به دور از افراط در تعریف اجزا پر میکند . پالت رنگی در این سبک الزاما سفید نیست . این سبک هم مانند سبک مدرن تمایل به استفاده از پالت رنگ خاکستری متشکل از سفیدها ، بژها و خاکستری ها دارد . هرچند این پالت خاکستری برای طراح مینیمالیست الزام نیست و میتوان از یک رنگ گرم هم برای تاکید بر برخی از المان ها ، البته بسیار محدود که به عریانی ضربه ای نزند استفاده نمود.

این سبک به دنبال کاهش فرم ها و رنگ ها به ساده ترین حالت ممکن است . ایجاد فضاهای روشن و ظریف با استفاده از پالت های رنگ پایه خاکستری ، سایه های طبیعی روشن و ملایم مانند خاکستری های سرد و گرم در این سبک معمول است . پالت رنگ در این سبک توسط آبشارها و تن های برهنه نرم می شوند.

یک فضای مینیمالیستی را به راحتی میتوان با برهنگی ، کاربردی بودن المان ها ، خلوتی و دوری از شلوغی و تراکم اجزا و رنگهای پالت خاکستری و خطوط واضح از باقی فضاها تمیز داد.

مینمالیست یعنی سادگی ، کارایی مینمالیست یعنی اصالت در طرح بدون گرفتاری در تجملات.

  • جایگاه سایه ها و بافت های مختلف

زیبایی به راحتی به دست نمی آید و برای اینکه بتوانیم احساس را به مینیمال در طراحی داخلی وارد کنیم نیاز است خلاقیت را به کار بگیریم . یکی از راههای معمول برای ایجاد گرما در فضای که از یک پالت تک رنگ استفاده میکنیم ، استفاده از سایه های مختلف و مخلوط کردن بافت ها است.

به عنوان مثال یک طراح میتواند با استفاده از کاغذ دیواری های پارچه ای با طرح های ساده و پارچه های نرم ابریشمی و فرشهای پشمی در اتاق خواب یک فضای مینیمالیستی گرم ایجاد کند . در حمام میتوانید با بافت کاشی های در یک طرح جذاب علاوه بر حفظ یک پالت رنگ خنثی ، به جذابیت بصری طرح خود بی افزاید . در این سبک میتوان با در نظر گرفتن قانون اساسی برهنگی و سادگی و استفاده از مبلمان ساده چوبی بر اصالت طرح اما گرمای آن تاکید کرد . همواره به یاد داشته باشید با پرهیز از ایجاد شلوغی یا تعریف المان های زیاد در فضا بر لجه مینیمالیستی خود اصرار کنید .

نظر و تحلیل نویسنده :

این سبک از طراحی در ایران رایج نیست ، هرچند یکی از بهترین روش های طراحی داخلی در بازسازی آپارتمان های کوچک و متوسط به نظر میرسد . استفاده از فضا ، پرهیز از شلوغ کردن فضا با اجزا مختلف ، برهنگی و سادگی در رنگ قطعا به افزایش آرامش کمک میکند اما متاسفانه پسند اکثر ایرانیان نیست .

به شدت به افراد مجرد ، زوج ها بدون فرزند که فضای کوچکی برای زندگی شهری در تهران یا شهرهای بزرگ کشورمان دارند و سلیقه هنری آن ها با دیدن نمونه های از این سبک زندگی آنان همخوانی دارد توصیه مینمایم ، روی این روش در طراحی داخلی و دکوراسیون برای بازسازی و نوسازی آپارتمان خود فکر کنند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا