بازسازی آپارتمانبازسازی ویلا و خانه ویلایی

بازسازی آپارتمان برای سالمندان

یکی از انواع بازسازی آپارتمان یا خانه ، بازسازی آپارتمان برای سالمندان با هدف انطباق خواسته های دوران سالمندانی با داشته های یک بنایی مسکونی است .

سالمندان برای پاسخ به نیاز های جدید در محل سکونت خود احتیاج به باز تعریف و بازسازی حرفه ای و اصولی منزل خود دارند .

بازسازی آپارتمان برای سالمندان مدت ها است که در کشور های اروپایی و پیشرفته متداول شده است و این نیاز در کشور ما که به سمت پیر شدن در حرکت است احساس میگردد.

معمولا ساخت ساز توسط انبوه سازان یا سازندگان بخش خصوصی در کشور ما بدون توجه به نیاز های بخش سالمند جامعه که ما در این مطلب سن سالمندی را بر اساس تعاریف جهانی بیش از ۶۵ سال تعریف مینماییم ساخته میشود .

بنابراین عملا خانه های نوساز بدون توجه به نیاز های سالمندان ساخته میشود و خانه ای که فرد در آن ساکن هم هست با نیاز های جدید دوره سالمندی تطابق ندارد ، در نتیجه تنها یک راه برای ایجاد رفاه کامل و بیشتر برای افراد سالمند وجود دارد و آن سپردن بازسازی آپارتمان یا خانه خود به یک پیمانکار بازسازی آپارتمان متبحر که به شرایط حساس و ویژه سالمندان و نیاز های ایشان واقف باشد .

چرا بازسازی آپارتمان برای دوران سالمندی مفید است ؟

همانطور که گفته شد متاسفانه در ساخت و ساز عملا پیمانکاران به نیاز های قشر سالمند توجه نمیکنند و بدون در نظر گرفتن شرایط تحرک و سن این بخش از جامعه اقدام به تولید مسکن مینمایند و در این درحالی است که آمار نشان میدهد از هر ۳ سالمند بالای ۶۵ سال ، حداقل یکی در طول سال در منزل خود به زمین میخورد یا سقوط میکند که این نشاندهنده اهمیت توجه به بازسازی و منطبق سازی محل سکونت افراد سالمند با شرایط حرکتی آنها دارد .

بنابراین این یک واقعیت است که خانه ها برای برآورده ساختن نیاز های متغییر سالمندان نیاز به بازسازی دارند و بازسازی آپارتمان برای سالمندان نیاز به طرح و نقشه دارد .

مسکن بازسازی شده برای سالمندان باعث افزایش آرامش ، ایمنی و تحرک میگردد و به آنها کمک میکند تا بتوانند با استقلال بیشتر و وابستگی کمتر به اعضا خانواده یا پرستار به زندگی خود با شادابی ادامه داده و از دوران سالمندی خود لذت ببرند .

ایجاد شرایط تحرک در خانه

افزایش سن همیشه با ایجاد اختلال یا تغییر در شرایط حرکت و جابجایی همراه است و در صورت فراهم نبودم امکانات ، تجهیزات برای تحرک سالمند در منزل خود ، مشکلات بزرگی بوجود می آید .

همانطور که گفته شد ، سقوط یکی از خطرات بسیار بزرگ و مهمی است که میتواند سلامت یک سالمند را متاثر کند .

ایمن سازی راه پله ها ، فرش ها ، حمام و سرویس بهداشتی در اولویت است . محکم کردن نردهای داخلی و خارجی خانه ، قرار دادن دستگیره برای بالا شدن و ایستادن یا کابل های محافظ در اتاق و سرویس بهداشتی ، تعویض وان حمام یا ایمن سازی آن ، مینیمال سازی و حذف درهم ریختگی ابزار ها و وسایل ، جلو گیری از حرکت فرش ها و زیر اندازها ، ایجاد تمهیدات مناسب برای جلوگیری از سر خوردن و حتی نصب انواع بالابر و آسانسور میتواند بخشی از کارهای باشد که برای افزایش آرامش و تحرک سالمندان مفید باشد .

افزایش نور و ایجاد فضای برای گرفتن آفتاب

سالمندان تا ۳ برابر بیشتر احتیاج به جذب ویتامین D حاصل از آفتاب نیاز دارند . بنابراین ایجاد فضاهای جدید ، نورگیر کردن خانه و افزایش فضا های با دید باز ، تعویض پنجره ها و پرده ها در بازسازی خانه برای سالمندان اهمیت ویژه تری میابد .

خانه نورگیر علاوه بر فراهم آوردن چشم انداز بیشتر برای افراد سالمند ساکن در خانه به آنها برای دریافت مزایای بیشتر آفتاب کمک بسیار زیادی مینماید .

روشن بودن فضای راهرو ها ، ورودی ها و راه پله چه در روز و چه در شب برای ایجاد دید مناسب ، ایمن سازی و جلوگیری از بروز حوادث ضروری و حیاتی است . بنابراین معمار داخلی با تغییر زوایا پنجره و استفاده از پرده های نازک و طرح های نوین همچنین با به کار بردن طرح جدید نورپردازی و بالا بردن لوکس نور در خانه از تاریکی در شب و روز جلوگیری کرده و نور کافی متناسب با نیاز سالمندان را تلاش میکند به تمام زوایا خانه برساند .

صدا موضوع مهمی است

افزایش سن باعث کاهش عملکرد سیستم شنوایی میگردد بنابراین برای افزایش صدا های مهم مانند زنگ خانه ، تلفن ، سنسور های آتش سوزی و دود و کاهش صدا های مزاحم مانند صدا های خارج از خانه ، ماشین ظرف شویی ، لباسشویی ، تهیه مطبوع آشپزخانه و خانه تمهیداتی باید توسط پیمانکار بازساز خانه در نظر گرفته شود و در مراحل بازسازی آپارتمان لحاظ گردد .

تعویض پنجره قدیمی با پنجره های ترمال بریک و دوجداره علاوه بر کاهش صدای بیرون از خانه که بر آرامش تاثیر زیادی دارد ، در جلوگیری از اتلاف انرژی و مدیریت بهتر دمای خانه کمک مینماید .

کارهای مهم دیگر

نصب بالابر برای خانه های دوبلکس و قرار دادن دستگیره های مناسب برای بلند شدن ، بزرگ کردن درب های مسیر تردد در صورتیکه سالمند از ویلچر برای تردد در خانه استفاده میکند و فراهم آوردن فضای مناسب برای قرار گرفتن تخت بیمار بیمارستانی که مزیتهای مانند کاهش ارتفاع دارد ، در کنار انجام امور فنی و تاسیساتی مناسب مانند تغییرات اساسی در سرویس بهداشتی و حمام میتواند فضای دلنشین برای سالمند ایجاد نماید.

نصب درهای قابل کنترل با ریموت برای گاراژ یا پارکینیگ ، تعویض سیستم سرنایش و گرمایش خانه و بروز رسانی آن و باز کردن مسیر ها و ایمن سازی آنها از دیگر اموری است که میتوان در بازسازی برای سالمندان انجام داد .

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا